Sledujte nás

India na totálku!

INDIA – VEĽKÁ CESTA

  • Maharaždsky a preplnený stred s najznámejšími pamiatkami
  • Horský a cestovateľsky náročný sever
  • Roztopašný a oddychový juh
  • 30 cestovateľských dní
  • India na totálku! 

Deň 1 3.9.

Odlet z Viedne leteckou spoločnosťou Emirates, multicity letenky –  rozdielne mesta príletu a odletu

3.9. Viedeň – Delhi 15:30-23.30  –  A 380 800 let trvá 5 hod 35 min, prestoj 4 hod 55 min,

4.9. Dubaj – Delhi 4.00 – 9.05 – Boeing 777 300 let trvá 3 hod 35 min.

 

Deň 2 4.9.

Prílet do Delhi stretnutie s miestnym reprezentantom, ktorý vás spolu so šoférom zoberú na hotel, ubytovanie v prijemnom hoteli pre dobrú aklimatizáciu na ten ruch, hluk, bordel aj smrad vonku J to všetko jednoducho je India. Príchod okolo 16/17 na hotel, ubytovanie, prvá večera a dobitie bateriek. Čaká  vás veľmi veľa zážitkov, treba nabrať silu.

Ak budete mať dosť energie môžete skočiť večer na koloniálne námestie Connaught place (Konot plejs) s reštauráciami a prvým lokálnym pivkom Kingfisher. Hotel sa nachádza blízko námestia.

1 noc v Delhi

 

Deň 3 5.9.

Prehliadka Delhi – koloniálna pompézna časť verzus malé kľukaté uličky preplnené pestrofarebným tovarom a všeho vôňami. Prehliadka osobným autom so šoférom.  Takmer 30 kilometrov od mesta je jedinečný areál Qutub Minar , 72 m vysoký tehlový minaret z 12 storočia, Denikenov stĺp mimozemšťanov. Po ceste naspäť Lotosový Chrám, ktorý pripomína operu v Sydney. V koloniálnej časti sa treba previezť (je tam zakázané stáť) po obrovskom bulvári Rajpat, kde je Parlament, Prezidentský dom, Ministerstvá a najznámejší víťazný oblúk India Gate. Najväčšia mešita v Indii Jama Masjid je v starom Delhi v časti, ktorá sa volá Chandi Chowk – je to totálny kontrast a to pravé indické – kľukaté uličky, ulice s koreninami,  látkami,  svadobnými dekoráciami,  šperkami,  ulica kde sú len súčiastky. Najlepší spôsob ako si to naplno užiť je na cyklorikši – hodinová zúrivá cesta je tak akurát J Návrat na hotel zaprášení a spokojní.

2 noc v Delhi

Deň 4 6.9.

Prelet do Udaipuru Air India 4.9. 13.10-14.20, stretnutie na letisku so šoférom, ktorý vás zoberie na poldennú prehliadku mesta. Kráľovské paláce a zlatá éra Maharadžov. Rovno z letiska si pozriete Udaipur Solar Observatory – slnečnú hvezdáreň na jazere Fateh Sagar.  V pohodovom tempe autom na umelo vybudované jazero Pichola. Plavba pri západe slnka popri najväčšom maharadžskom paláci v štáte Rádžastán. Presun na hotel, ubytovanie.  Na večer je ideálne si zobrať motorikšu (100 RPS) a previesť sa starým mestom, alebo sa ísť potúlať na pešo. V Udaipure sú výborné reštaurácie a mnohé na strechách s výhľadom na staré mesto alebo jazerá či paláce.

Výborný večerný bufet robí reštaurácia Aravalli v hoteli Trident.

1 noc Udaipur

Deň 5 7.9.

Doobeda prehliadka mesta Udaipur a presun osobným autom so šoférom do Puskaru. Udaipur City Palác a múzeum v ňom. Doodle Talai je ďalšie jazero v Udaipure v krásnou vyhliadkou na Palác. Obed v meste Udaipur a presun do Pushkaru – 300 km 6-9 hodín J  neskorý príchod na hotel, ubytovanie na hoteli.

1 noc Pushkar

 

Deň 6 8.9.

V Pushkare sa robí špeciálne camel safari – na svitaní sa ide cca na 3 hoďky na pieskové duny. Takže hurá na to! Presun do Jaipuru, 45 km 3-5 hodín. Obed v Jaipure a poldenná prehliadka mesta, Hawa Mahal alebo Palác vetrov, Observatórium so slnečnými hodinami, ktoré dodnes idú na minútku presne a Kráľovský palác so starou maharadžskou históriou. Večer ubytovanie na hoteli.

Môžete skočiť do kina Raj Mandir (rikša cca 150 RPS), je to unikát, lebo vyzerá ako z cukrárne a keď Indovia pozerajú film tak dobrým hrdinom tlieskajú a zlých vypískajú. Predstavenie má cca 3 hodiny a nemusíte ostať do konca J Alebo môžete skočiť na večeru do reštaurácie blízko hotela Durga, kde sú každý večer rádžastánske tance. Ak si chcete dopriať večeru v štýle maharadžov netreba vynechať reštauráciu v hoteli Raj Palace- bývalé sídlo maharadžov a jeden z naj historických hotelov v meste. Platí tu dresscode takže si treba dať dlhé nohavice a uzavreté topánky v prípade záujmu.

1 noc Jaipur

 

Deň 7 9.9.

Po raňajkách si pozriete Pevnosť Amber. Ak budete chcieť, dá sa navrch pevnosti ísť v štýle Maharadžu  – na slonovi. Je to milé, cca 15 min a 1100 RPS/15 €.  Jaipur je známy spracovaním šperkov, výrobou látok a mnohými ručnými prácami a je možné zastaviť sa v rôznych dielňach. Obed si dajte v Jaipure, pretože vás čaká cesta 310 km do Agry, 4-6 hodín. Asi hodinu pred Agrou je Fatehpur Sikri – bájne a opustené mesto Akbara, najznámejšieho z mughalských panovníkov Indie. Určite stojí za zastavenie a pohodové pomotanie sa, pretože v samotnej Agre sú len  pamiatky.  Príchod na hotel a ubytovanie.

1 noc Agra

Deň 8  10.9.

Po raňajkách prichádza Taj Mahal. Každý už vie ako vyzerá, ale aj tak všetkých dostane! Krásny z 5 m aj 5 km. Vrcholom mughalskej architektúry je však aj Červená pevnosť, ktorá sa v Agre zachovala vo veľmi dobrom stave. O nej vie málokto a smelo sa môže porovnať s Taj Mahalom. Po obede super rýchla cesta do Delhi. Otvorili novú diaľnicu a tak cesta, ktorá predtým trvala 8-12 hodín, je teraz vybavená za 4/5 hodín. Príchod na hotel a ubytovanie.

1 Noc Delhi

 

Deň 9 11.9.

Prelet do Váranásí 12.12-14.50, stretnutie s Dineshom na letisku, ubytovanie na hoteli. Váranásí je jedno z najstarších miest na svete a je to na ňom vidno. Je to mesto svetla aj mŕtvych.  Na cestách je absolútny chaos, kde sa miešajú auta, náklaďáky, kravy, psy a rikše – a práve tie sú najlepším dopravným prostriedkom. Pamiatky vo Váranásí v podstate ani nie sú, čo je unikátne, je živelnosť a rieka Ganga. Veľmi výhodne môžete kúpiť hodváb. Prechádzka po ghátoch (schodoch, nábrežiach) pri Gange je to pravé indické. Na niektorých hrajú deti kriket, na niektorých sa kúpu vodné byvoly, niekde sa spaľujú mŕtvy. Dinesh vás zoberie aj na Manikarniku, čo je najposvätnejší spaľovací ghát. Večer sa na brehu Gangy predvádza rituál jej zatvárania, takto to robia už 3500 rokov a je to pompézne divadlo pre bohyňu Gangu.

1 noc Váranásí

Deň 10 12.9.

Plavba na svitaní po Gange vyžaduje, aby sa človek vykopal z postele o 5-tej ráno. Však je to niečo, na čo sa veľmi dlho spomína. Dinesh pre vás príde  a zoberie na loďku. Sledovať ranné kúpanie v Gange je ako z dokumentárnych filmov a ak sa viete povzniesť na to, že ste deň pred tým videli ako sa tam hádžu telá mŕtvych….môžete sa k miestnym pridať aj vy. Návrat na hotel, raňajky, krátky šlofík a pohodová cesta do neďalekého Sarnathu, posvätného budhistického miesta, kde Buddha mal prvé kázanie. Celý areál je archeologický park s netradičným budhistickým chrámom. Po veľmi silnom zážitku na ghátoch je to ako prechádza parkom. Múzeum v Sarnathe je malé, klimatizované s čistými toaletami a stoji 5 RPS / 0,07 €, výborná praktická zastávka, nesmú sa tam nosiť ani foťáky, ani mobily, ani tašky. Dinesh je dôveryhodný a môžete si to nechať u neho v rikši.

Prelet do Delhi 19.20 – 21.00, transfer na hotel a ubytovanie v blízkosti letiska.

1 noc Delhi

 

Deň 11 13.9.

Začína niečo úplne iné, sever Indie je horský podmanivý a cestovateľsky náročný (jednoduchšie ubytovanie, zlé cesty, dlhé presuny, chladné počasie, vysoká nadmorská výška – všetko to stojí za to!)

Prelet z Delhi do Srinagaru 11.05-13.45, ešte hodinu trvá cesta do mesta. Po hinduistickom a preplnenom strede – ste v moslimskom a neuveriteľne priestrannom Kašmíre. Politickú situáciu budeme sledovať, indická vláda a miestni partneri nechcú nič riskovať a tak pravidelne vydávajú vyhlásenia o bezpečnosti. Srinagar je mesto na jazere Dal a tak je najlepšie bývať v obytnej loďke. Ubytovanie na hausboate a pohoda, klídeček na jazere. Večer môžete ísť rikšou do mestečka, ktoré má len pár ulíc, pár reštík a nedá sa tam stratiť.

1 noc Srinagar

Deň 12 14.9.

Ranná plavba shikarou – miestnou vyčačkanou loďkou na plávajúce trhy na jazere alebo do rôznych častí jazera. Okrem jazera je tu množstvo záhrad, ktoré sú však v našom vnímaní skôr parky, najkrajšie sú Nish Bagh na opačnej strane jazera. Môžete ísť rikšami aj do Shaliman Bagh a hneď sa nechať odviezť  do Jama Masjid, obrovskej mešity s kapacitou 30 tis veriacich vnútri a 70 tis vonku. Prejdite sa, oddychujte, čakajú vás dva dni v jeepe.

2 noc Srinagar

 

Deň 13 15.9.

Začína epická cesta zo Srinagaru 1585 m.n.m. do Lehu 3505 m.n.m. Postupné stúpanie je dobré na aklimatizácií na nadmorskú výšku. Prvá časť cesty Srinagar – Kargil je len 202 km.  Po ceste je  horské mestečko Sonamarg (po 80km), známe kvôli  himalájskym ľadovcovým splazom Kolhoi a Machoi, ktoré sú dostupné buď na koňoch (treba zjednať cenu cca 1500-1800 RPS za koňa) alebo na pešo (3km od parkoviska). Podľa zrážok je buď bielučký alebo čierny -miestnych to však neodrádza od ich prvej skúsenosti so snehom a tak sa sem prichádzajú blázniť a sánkovať. Priesmyk Zozi La 3582 m.n.m. Mestečko Drass je druhým najchladnejším obývaným miestom na svete. Po ceste do Kargilu, kde  je nocľah, sú nádherné scenérie, stúpajúce údolia a  akčné časti cesty s nespevneným povrchom a prudkými zrazmi. Národná dialnica D1 Srinagar – Leh patri medzi najnebezpečnejšie cesty sveta.

Na viacerých miestach je check point cestujúcich, treba mať pas po ruke.

1 Noc Kargil

Deň 14 16.9.

Cesta je cieľ a D1 pokračuje cez údolia a priesmyky  – Namki La 3815 m.n.m, Fotu La 4108 m.n.m. Kargil – Leh je 217 km. Po cca 100 km je malé budhistické mestečko s kláštorom Lamayuru, je tam aj zopár miestnych reštík na jednoduchý obed. Magnetic mountain je tesne pred vašim cieľom a je to bizardná zastávka na ceste, doslova kde vám šofér ukáže ako magnetický kopec pred vami pohne autom. Večerný príchod do Leh a ubytovanie. Leh je veľmi kompaktné mestečko a tak sa dá minicentrum  v pohode zvládnuť na pešo.

V reštauráciách podávajú tzv. special tea – pivko v džbánoch.

1 noc Leh

 

Deň 15 17.9.

Doobeda si požičajte motorky na pár dni (cca 2000 RPS/deň). Royal Enfield sú miestne a pre Indov kultové himalájské motorky. Doprajte si pohodový deň v hlavom meste Ladakhu. Krásne scenérie zo starého paláca kráľa z Ladakhu a z chrámu nad palácom Namgyal Tsemo Gompa. Určite si pozrite aj japonskú budhistickú stupu Shanti na vrchu mnohých schodov, čo je vo výške 3500 m.n.m. celkom sranda.

2 noc Leh

 

Deň 16 18.9.

Na motorkách treba vyraziť do okolia. Z Lehu do priesmyku Khardung La (40 km) je najvyššou cestou na svete  – 5359 m.n.m. Leh – Kardung La. Cesta je pomerne v dobrom stave, treba však počítať aj so snehom! Údolie Nubra je dokonalým horským údolím a v kláštore Diskit je 32 metrová socha Buddhu, ktorá požehnáva celému kraju. Z Khardung La sa oplatí do údolia pokračovať len ak bude dobré počasie, obojsmerne je to cca 240 km.

3 noc Leh

Deň 17 19.9.

O niečo menej náročný deň Leh – Thiksey, 40 km obojsmerne. Thiksey je najväčší budhistický chrám na vrchu kopca nad údolím Indus. Veľmi autentický zážitok a jeden z mála chrámov, kde je možne zažiť tibetskú budhistickú ceremóniu na živo. Bývajú ranné ceremónie od 6-8,  tie sú pravidelné, večerné bývajú tiež,  nie sú však vždy prístupné. Treba ho vidieť s ceremóniu alebo aj bez. Večerný Leh, posledné nákupy tibetských drobností, ešte jeden special tea…

4 noc Leh

 

Deň 18 20.9.

Prelet z hôr do tropickej klímy južnej Indie. Do tretice absolútna zmena prostredia. Juh bude zaslúžená pohodička. Neexistuje priamy prelet zo severu na juh, je to viac ako 4.000 km (takmer rovnaká vzdialenosť ako z Bratislavy do Kuwaitu) takže najrýchlejšia cesta je letecky s jedným prestupom v Delhi a trvá cca 10 hodín. Jetairways  Leh – Kochi 8.55-18.55. Príchod na hotel okolo 21, ubytovanie.

1 noc v Kochi

Deň 19 21.9.

Spoznávanie Kochi, mestečko, kde sa prepletá portugalský šmrnc s kresťanským vplyvom a kokosovými palmami. Teplo, dusno, rybári a ich „čínske“ siete…je to úplne iný svet. Ideálne je požičať si malý skúter a obehať si pár zaujímavostí v meste a potom sa túlať v uličkách „starého mesta“. Zo zaujímavostí stoji za to nábrežie, kde rybári lovia na obrovské siete a svoje úlovky hneď predávajú. Je tam  pár dobrých reštaurácií priamo na nábreží. Veľký biely kostol Sv Marys Syrio, kde bývajú indické kresťanské svadby, malý kostol, kde je hrob Sv. Francisa Vaca de Gamu, Mattanchery palác keralských maharadžov, Indicko-Portugalské múzeum. V meste Kochi je toho tak akurát na príjemný deň s častými, nie dlhými zastávkami, výbornou kávičkou, obchodíkmi v kľukatých uličkách, chutným juhoindickým jedlom a večer na pivko do miestneho jazzového klubu.

Hotel and restaurant Seagaull je príjemný jazzový klub na móle nad morom.

2 noc Kochi

 

Deň 20 a 21  Sept 22-23

Voľné doobedie, ešte jedno capuccino a krátky presun do oblasti Backwaters – absolútneho raja a na housboat. Krásne lode sa plavia kanálmi s kokosovými palmami, rybármi, kŕdľami vtákov. Výborná plná penzia a vlastná posádka. Po ceste je možné vyskúšať výbornú ayurvédickú masáž, alebo si nakúpiť čerstvé homáre na večeru.

2 noci na housboate

 

Deň 22 24.9.

Raňajky na houseboate, presun na letisko v Kochi a krátky prelet na opačnú stranu pobrežia do mesta Chennai 11.10-12.10. Začína plážovanie po indicky. Kochi – Chennai (50 km od Mahabalipuram) – Goa – Mumbai majú dobré letecké spojenie a tak s krátkymi letmi je možne veľa vidieť a zažiť. Z mesta Chennai sa presuniete cca 1,5/2 hodinky do prímorského mestečka Mahabalipuram. Po ceste je zaujímavá krokodília farma. Príchod na hotel, večerná promenáda a možno obrovský tanier grilovaných chrumkavých kreviet.

1 noc Mahabalipuram

 

Deň 23 25.9.

Mahabalipuram je mestečko na pláži, ale nie na kúpanie (aspoň nie pre väčšinu Európanov, očakávajúcich tyrkysovú vodu). Je to mesto, kde ostali zachované nádherné pamiatky a more dotvára exotickú atmosféru. Na pešo sú hneď dve – Sea Shore Temple na pobreží z 8 stor., Monumenty z Mahabalipuram – rytiny z 7-9 stor., maják z konca 19 stor., Pancsa osha Ratas (rikšou) – z balvanov vytesané svätyne so 7 stor.

2 noc Mahabalipuram

Deň 24 26.9.

Skoro ráno vyrazíte do mestečka Kanchipuram, 70 km cca 2 hodiny cesty. Východné pobrežie bolo už od 7 storočia vďaka obchodu veľmi bohaté a so silnou kráľovskou tradíciu – preto sa stavali veľmi honosné a zdobené chrámy. Zachovali sa v týchto dvoch mestách v Kanchipurame – Kailashnath zo 7 stor, Kamakshi so slonom ktorý dáva poženie (malé za 5 RPS, veľké za 10 J )a Ekambererswara so vstupnou bránou vysokou 55 metrov. Poobede presun na letisko v Chennai, (63 km, 2 hod) a prelet do Goa, 18.15 – 19.35. Príchod na hotel.

 

Deň 25 – 27   Sept 27-28-29

Začína plážovanie po indicky a pokračovanie v relaxe na Goa. Štát známy letoviskami, party na plážach so zmiešanou „európskoindickou“ kultúrou. Kokosové orechy, výborná kuchyňa a výlety na skútri na pláže a autentické prímorské dedinky.

3 noci Goa

 

Deň 28 30.9.

Pri meste Aurangabad sú najznámejšie jaskyne Ellora a Ajanta, pod ochranou UNESCO a sú dych vyrážajúce. Škoda by bola sa kvôli nim celý deň nemotať na letiskách. Opäť najrýchlejšie je to s jedným prestupom. Prelet Goa – Mumbai  13.10-14.50, Mumbai  – Aurangabad 18.30-19.50. Tieto dve miesta sú svetovým unikátom architektúry posadenej do exotickej Indie.

1 noc v Aurangabade.

Deň 29 1.10.

Ajanta (110 km od Aurangabadu) – 30 do skaly vytesaných chrámov v bazaltovom kaňone. Napriek, tomu, že najstaršie jaskyne a svätyne sú z 2 stor. objavené boli Britmi až v roku 1819 náhodou pri love tigrov. Deň ako z Indiana Jonesa!

2 noc Aurangabade

 

Deň 30  2.10.

Ellora (30 km od Aurangabadu) – jeden z najväčších archeologických areálov s chrámami vytesanými do skál na svete. 34 budhistických, hinduistických a džinistických chrámov obrovských rozmerov a prepracovaných detailov.

Prelet do Mumbai 17.45-18.30, asi hodinová cesta  do štvrti Colaba. Prelet do Mumbai 15.20-16.30, asi hodinová cesta do mestskej časti Colaba. Mumbai je absolútne živelné mesto. Je to najbohatšie indické alfa city s najväčšou chatrčovou štvrťou na svete (20 mil obyvateľov). To treba od toho mesta aj očakávať. Promenáda pri známom hoteli Taj a krásne nasvietenej Gateway of India – víťazný oblúk. Je to aj taký symbolicky (takmer) koniec cesty. Od víťazného oblúku v Delhi na začiatku cesty po ten v Mumbai na konci.

Večer pešo vyrazte do Leopolda, najstarší pub v meste ešte z britských čias. Teraz je to moderná reštaurácia so skvelou kuchyňou.

1 noc Mumbai

Deň 31 3.10.

Posledný deň na Indickom kontinente. Prehliadka Mumbai. Doobedná plavba do jaskýň Elephatna, nástupište máte na pešo z hotela a tá plavba je veľmi príjemná. Schody do malých ale milých jaskýň sú lemované obchodíkmi so suvenírmi za veľmi dobré ceny. Poobede je opäť na pešo koloniálne Múzeum Princa z Walesu. Ak sa vám nebude chcieť motať po obchodoch Colaby so všetkými indickými drobnosťami, môžete sa dohodnúť s taxikárom, aby vás zobral – na Chowpaty beach, žiadne kúpanie ale výhľad na moderné mrakodrapy Mumbai. Veľmi zaujímavá je  mešita Haji Ali Dargah postavená na mori.  V tomto hoteli ostanete až do odchodu na letisko, čo je cca o polnoci, čiže akoby dve noci.

Deň 32 4.10.

Prílet domov Mumbai – Viedeň 4.30-12.50 s Emirates.

 

 

You don't have permission to register