Sledujte nás

Havana – krásavica na ostrove slobody

Havana. O ktorom inom hlavnom meste sveta sa dnes rozpráva toľko príbehov, legiend, ale aj kontroverzií a protichodných názorov? Jedni ju považujú za symbol skazenej bašty komunizmu a nenávideného Castrovho režimu, kde sa nič nedá zohnať a ľudia trú biedu, iní na ňu nedajú dopustiť a sväto-svete budú tvrdiť, že je to to najkrajšie, čo môžete v západom a globalizáciou ešte stále nedotknutom svete vidieť. Choďte na ostrov slobody a do Havany rýchlo, kým nestratí svoje čaro! Letenka na Kubu splní váš sen.

Hovorí sa o nej aj ako o meste hudby, spevu, tanca a krásnych veteránov, pohodených kdekoľvek v jej malebných uliciach. Je nesmierne fotogenická, chutná, vonia rumom a tabakom. Je elegantná svojou koloniálnou architektúrou, tancuje v rytme mora a karibských rytmov, a hovorí sa, že si vás navždy získa svojím neopakovateľným šarmom ako pravá santerijská čarodejka.  Havana – hlavné mesto Kuby a zároveň najväčšie a najľudnatejšie mesto krajiny, kde žijú viac ako dva milióny ľudí. Je významným prístavom (dokonca má prístavy až tri), jednoznačným obchodným, kultúrnym a spoločenským centrum krajiny na severe ostrova. Dokáže prilákať svojou jedinečnou atmosférou, dušou a históriou milión turistov ročne.

Bola založená v 16. storočí, dlho slúžila ako križovatka medzi Novým a Starým svetom, v roku 1898 bola príčinou španielsko-americkej vojny. Dnes je nezávislý hlavným mestom kontroverzného ´Ostrova slobody´, kam mnohí turisti chodia ako do posledného útočiska autentického, kapitalizmom nezničeného života, s večne usmiatymi ľuďmi, ktorí vás nakazia chuťou žiť.  A môžem potvrdiť, že aj mňa, čo sem chodím už celé roky, vždy  tá jedinečnosť, hravosť a farebnosť Havany znovu dostane…

 

A čo by ste pri návšteve Havany rozhodne nemali vynechať?

Námestie revolúcie – Jeho dominantou je pamätník a socha kubánskeho národného hrdinu Josého Martiho. Bol to spisovateľ, politik a revolucionár, ktorý sa do veľkej miery zaslúžil o kubánsku nezávislosť od španielskej koloniálnej nadvlády. Padol priamo v boji v roku 1895, stal sa pre kubánsky ľud najväčším hrdinom, symbolom zmien, ktoré o niekoľko desaťročí iniciovali Fidel Castro a Che Guevara. Námestie, ktorému vládne Martiho socha, bolo pomenované podľa revolúcie, keď sa dostal k moci iný kubánsky velikán – Fidel Castro. Údajne patrí medzi najväčšie námestia na svete, zmestí sa sem až milión ľudí!  Pamätá si také udalosti, ako svätú omšu pápeža Jána Pavla II., je dejiskom najväčších koncertov.

Asi najrušnejšie je námestie počas osláv prvého mája. Práve tu končia pompézne pestrofarebné pochody,  práve z týchto miest Fidel Castro tradične oblažoval krajinu a ľud svojimi siahodlhými prejavmi. Za jeden z nich získal dokonca Guinessov rekord za najdlhšiu reč vôbec – stalo sa tak v roku 1986, Fidel vtedy rečnil  sedem hodín a desať minút! Na námestí je tiež budova Národného divadla, sídla ministerstiev, národná knižnica a sídlo Komunistickej strany Kuby. Jednou z dominánt námestia je aj železný portrét pôvodom argentínskeho doktora Ernesta “Che” Guevaru s nápisom: Hasta la victoria siempre, čo sa dá preložiť ako: až do konečného víťazstva. A aby bola prehliadka hrdinov Kuby na tomto pompéznom mieste kompletná – železný portrét tu má aj ďalší kubánsky revolucionár Camilo Cienfuegos.

Malecon – slávna promenáda, ktorá bola pôvodne postavená v roku 1901 ako ochrana mesta pred divokými vlnami Atlantického oceánu. Má na dĺžku osem kilometrov a je dodnes najpopulárnejším miestom stretnutia miestnych obyvateľov. Ožíva hlavne po zotmení a je príjemným miestom na večernú prechádzku. Úplne bežne tu natrafíte na miestnych popíjajúcich flašu kubánskeho rumu. Na Malecone stojí aj legendárny Hotel Nacional, postavený v roku 1930 v pôsobivom eklektickom štýle. Bol svedkom viacerých dôležitých medzinárodných politických summitov, stretnutí svetových prezidentov, vraj sa tu konali aj zrazy najdôležitejších mafiózov, bývali tu Churchill, Sinatra, Marlene Dietrich, či Jurij Gagarin… Slávny hotel sídliaci na vŕšku Taganana, dnes ticho svedčí o ligotavej histórii mesta a ponúka nádherné pohľady na prístav a oceán.

La Cabana – pevnosť z 18. storočia týčiaca sa hrdo nad prístavom, ktorá kedysi slúžila ako vojenská základňa tak pre Španielov ako pre nezávislú Kubu, za Castrovho režimu ju využívali aj ako väzenie. Dnes v rámci pevnosti nájdete aj štátny tabakový obchod La Triada, kde je ukrytá najdlhšia cigara na svete. Tento 81,8 metrový unikát ušúľal starček Jose Castelar a právom je so svojím výtvorom zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Kúsok od La Cabana sa nachádza ďalšia pevnosť El Morro. Odkiaľto sa núka unikátny výhľad na Havanskú zátoku a historické centrum.

Plaza San Francisco (Námestie Svätého Františka) – s kostolom Svätého Františka z Assisi, pred ktorou stojí známa broznová socha “Caballero de Paris”. V preklade Gentleman z Paríža – miestny podivín, ktorý sa v 50-tych rokoch minulého storočia túlal ulicami Havany a delil sa s okoloidúcimi o svoje názory na politiku, život, náboženstvo… Podobne ako v Bratislave všetci poznali Schone Náciho, takisto aj jemu sa ušla v uliciach mesta socha. Miestni veria, že ak sa dotknete jeho brady, prsta a špičky nohy, prinesie vám to šťastie. Tak prečo to neskúsiť?….

Plaza Vieja (Staré námestie) –  krásne zrekonštruovaný priestor uprostred starej Havany. Kedysi sa tu konali také dramatické udalosti, ako popravy, býčie zápasy, ale aj veselé fiesty, na ktoré sa najbohatší Havančania pozerali z balkónov svojich prominentných rezidencií.

Plaza de Armas – hlavné, najstaršie námestie celej Havany. Tu bola Havana v roku 1519 prakticky založená. Už v dobe kolonizátorov tu bývali vojenské prehliadky, koncerty, politické podujatia, a dodnes je jedným zo spoločenských centier mesta.  V strede námestia, uprostred Parku Céspedes je socha otca vlasti Carlosa Manuela de Cespedesa – bojovníka za dosiahnutie kubánskej nezávislosti spod španielskej koloniálnej nadvlády, ktorý zahynul v desať-ročnej vojne v druhej polovici devätnásteho storočia. Najkrajšia budova celého námestia je Palacio de los Capitanes Generales, ktorá dnes slúži ako mestské múzeum. Je to nádherná ukážka kubánskeho barokového architektonického štýlu. Kúsok od námestia, asi dvadsať metrov na ulici Obispo leží hotel Ambos Mundos. V tridsiatych rokoch tu býval držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Ernest Hemingway, ktorý Havanu miloval. Vraj práve tu napísal svoj slávny román Komu zvonia do hrobu.

Plaza de la Catedral – krásne historické námestie mesta s havanskou katedrálou. Je to barokovo-neoklasicistická katedrála s mnohými vzácnymi sochami a freskami – sídlo katolíckej arcidiecézy v meste. Cca 30 metrov od nej, na ulici Empedrado už nájdeme preslávený havanský bar La Bodeguita del Medio, kde si Ernest Hemingway obľúbil tradičný kubánsky cocktail Mojito (pravé mojito tvorí biely rum, cukor, limetková šťava, mäta a sóda).

Múzeum rumu značky Havana – tradícia výroby tohto nápoja na ostrove siaha do ďalekej histórie, keď sa otroci na plantážach s cukrovou trstinou naučili veľmi efektívne spracovávať práve odpad z trstiny. To boli začiatky rumu, ktorého výrobu storočiami Kubánci doviedli do dokonalosti. Jeho výkladnou skriňou je práve slávna značka Havana. Pripravia vám tu aj osviežujúce cocktaily zo šťavy z cukrovej trstiny (guarapo), ktorý prelisujú priamo pred vami, pridajú čerstvý pomarančový džús a – ako inak – rum. Súčasťou prehliadky múzea je aj ochutnávka unikátneho 7-ročného rumu značky Havana. Je to tunajší jednoznačne najpopulárnejší rum, absolútny bestseller. Je možno trochu ostrejší no rozhodne stojí zato. Pre milovníkov a znalcov rumu odporúčam na inom mieste ochutnať na porovnanie takisto skvelý 7-ročný Legendario. Kto však fandí značke Havana, a hľadá niečo naozaj unikátne a luxusné, môže si priamo odtiaľto z múzea odniesť vzácny suvenír – rum Maximo. Fľaša tohto tekutého pokladu stojí 1700 CUC, čo je približne 1600 EUR. (Ak chcete prémiovejší rum v rozumnej cene, kúpte si „Selección de Maestros”, ktory jediný od tejto značky má 45%).

Capitolio Nacional – jeden z architektonických skvostov mesta, sídlo Kubánskej akadémie vied a Národnej vedecko-technickej knižnice, so 17-metrovou Sochou republiky – treťou najväčšou bronzovou sochou sveta.

Gran Teatro de la Habana na Paseo del Prado je sídlom Národného baletu Kuby, okrem divadla slúži ako koncertná sieň, galéria. Nádherná historická budova slúži od roku 1915.

Múzeum krásneho umenia – Museu Nacional de Belas Artes so zaujímavými kolekciami moderného kubánskeho umenia. Otvorené v utorky až soboty od 9.00 do 17.00, v nedeľu od 10.00 do 14:00.

Necropolis de Colón – najväčší kubánsky cintorín s množstvom impozantných sôch, kde nájdete viac ako milión hrobov.

Museo de la Revolucion – nezájsť v krajine revolúcie do múzea revolúcie?… Dôležitá inštitúcia mesta sídli v bývalom prezidentskom paláci, vnútri je bohato vyzdobená zlatom, medzi exponátmi nájdete aj tank, ktorý použil Castro v boji v Zátoke svíň.

El Floridita – bar s vyše 200 ročnou históriou, ktorý preslávil najmä Ernest Hemingway. Nachádza sa tu aj jeho bronzová socha v životnej veľkosti. Práve tu bol vymyslený coctail ľadové daiquiri, ktoré chutí naozaj skvele. Výbornú atmosféru baru dotvára živá hudba.

 

Na Kubu sme pripravili jeden skvelý zájazd na Kubu. Viac info získate tu: KUBA.

Ján Buday

Zakladateľ Už letím

jano@uzletim.sk

Radi Vám pripravíme samostatnú cestu na Kubu presne podľa vašich predstáv https://uzletim.sk/vase-cesty/

Zdieľaj túto cestu
You don't have permission to register